PENETRÁCIA

Penetračné prípravky sú dôležitým prvkom pre kvalitnú aplikáciu a dlhodobú životnosť či už fasádnych farieb, dekoračných omietok či kamenných kobercov.

Čo je penetračný podklad

Medzi širokou škálou rôznych výrobkov na trhu je potrebné vždy tú vhodnú vzhľadom k typu povrchu aj k náteru, ktorý sa chystáme aplikovať na nej. Slúži k spevneniu podkladu a zjednotenie nasiakavosti. Súčasne penetrácia vyhladzuje a vyrovnáva vlhkosť povrchu, znižuje riziko znečistenia a zvyšuje účinok priľnavosti. Ak by sme ju vynechali, na stene sa môžu vytvoriť škvrny alebo sa náter / omietka môže lúpať, zle nanášať alebo spotrebujeme násobne viac farby / omietky.

Penetráciu sa odporúča aplikovať pred nanášaním týchto typov omietok:

AKRYLOVÉ
MOZAIKOVÉ
SILIKÓNOVÉ
KREMIČIRÉ
SILIKONOVO - KREMIČITÉ
 

Ako s penetráciou pracovať

Pred použitím penetrácie je štandardne nutné odstrániť (oškrabať) náter pôvodné. Nanáša sa na povrchy v exteriéri a interiéri - na podlahy i murivo. Využitie nájde pred aplikáciou podláh, pokladanie keramických dlaždíc, tapetovaním, maľovaním a omietaním. Podklad musí byť vždy čistý, suchý a nemastný.U starších stavieb je potom pre zlepšenie vlastností vhodnejšie dávať dve vrstvy penetrácie. A to s dôkladným vyschnutím prvej vrstvy, riadime sa vždy návodom. Na pokrytie väčšej plochy lepšie poslúži valček, inak môžeme pracovať so štetcom. Vždy nanášame primerane tenkú vrstvu. Odporúčaná pracovná teplota je medzi 5 až 25 ° C.

Penetrácia je vhodná pre: sadrokartón, betón, pórobetón, sadru, cemento-vápencové povrchy, tvárnice, tehly, ostatné keramické materiály.

Penetračný podklad je vopred pripravený, hmotu používame tak, ako je v balení. Nemožno pridávať akékoľvek ďalšie prísady, nesmie sa riediť alebo naopak zahusťovať. Nutné dobre premiešať. Štandardne má bielu farbu, ale možno primiešať aj farbený odtieň (pigment), čo sa pod tmavšie odtiene dekoratívnych omietok odporúča. Udávaná spotreba činí v priemere cca 0,25 l / m², penetrácia má teda vysokú výdatnosť. Rovnako tak ju charakterizuje dobré krytie.

 

HHomitka.cz HHomietka.sk