Koľko stojí marmolit?

Pre väčšinu staviteľov sú dôležité pri výbere omietky nielen funkčné a dizajnové vlastnosti, ale aj cena.

Koľko stojí marmolit?

Cena sa odvíja od spotreby. Zásadnou výhodou marmolitu je predovšetkým to, že je aj cenovo dostupný. Ak sa rozhodneme napríklad obložiť sokel pri dome, jednoznačne nás v súčte vyjde lacnejšie marmolit než napríklad kamenné obloženie.

Mozaiková omietka sa predáva už vopred namiešaná v balení. Nie je teda potreba s ňou ďalej čokoľvek robiť, môžete ju rovno natiahnuť na podklad. Na koľko vás v konečnom dôsledku napríklad vyjde fasáda, závisí nielen na tom, akú veľkú plochu bude marmolit pokrývať. Všeobecne je potreba hľadieť aj na tzv. výdatnosť. Vyššia spotreba je u marmolitu hrubozrnného. Jemnozrnný marmolit má teda práve nižšiu výdatnosť.

Ďalším faktorom je stav povrchu. Ak je extrémne nerovný, spotrebujete tejto dekoračnej omietky viac. Dôležité je aj povrch správne pripraviť. V tomto prípade sa nezaobídete bez penetrácie. A pozor, ak sa rozhodnete nanášať marmolit sami, čo by nemal byť problém zvládnuť, počítajte s určitým odpadom pri aplikovaní. Nejedná sa o žiadnu chybu v postupe, ale o bežný jav, ktorému sa nevyhnú ani profesionálni remeselníci.

 

Ako zistím presnejšie cenu marmolitu?

Výdatnosť na m² je vždy uvedená na balení. Priemerná spotreba na 1 m² sa pohybuje okolo 4 až 4,5 kg, pričom môžete počítať s tým, že štandardné balenie má 15, 20 alebo 25 kg. Z toho možno tak ľahko orientačne dopočítať, koľko marmolitu si máte kúpiť a koľko vo výsledku omietka bude stáť.

Odporúča sa však k vypočítanému množstvu naviac zakúpiť ešte jedno balenie ako určitú rezervu. Približne vás potom 1 kg tejto omietky vyjde na asi 2 €. Cena marmolitu však v konečnom dôsledku samozrejme závisí na tom, či si napríklad budete materiál objednávať cez internet, čo môže vyjsť oveľa lacnejšie ako v kamennom obchode, ale na druhú stranu bude nutné započítať k celkovej sume ešte dopravu až k vám.


Kolik stojí marmolit? Koľko stojí marmolit?