Pracovať s marmolit môže každý len trochu zručný domáci kutil. Ako natiahnuť marmolit tak, aby výsledok vyzeral úplne profesionálne?
Podmienky pre naťahovanie marmoitu Naťahovanie marmolit je veľmi jednoduché. Dodržať je potreba základné podmienky, a to najmä dobu vhodnú pre aplikovanie omietky. Ideálne je vybrať si pekné počasie, najlepšie leto alebo obdobia, kedy teploty už prekračujú 0 ° C. Teplota podkladu by nemala byť nižšia ako 5 ° C. Nevhodné je ale pracovať za ostrého slnka, počas dažďa alebo silného vetra. Teploty by zároveň nemali byť vyššie ako 25 ° C. Inak by sa marmolit mohol poškodiť, hrozí riziko zlého schnutia alebo vzniku nežiaducich škvŕn. Nevhodná je taktiež vyššia vzdušná vlhkosť. To by mohlo viesť k zmenám vo výslednej farebnosti omietky.
Mozaiková omietka (marmolit) "HH" + cenník »
Príprava na naťahovaný marmolit Zásadné je príprava podkladu. Ten by mal byť čistý, dokonale suchý, rovný, bez trhlín, nerovností a prachu. Veľmi dôležité je použitie penetrácia pod marmolit, ktorá zaistí zjednotenie a spevnenie podkladu. Penetrácia sa nijako neriedi a pred naťahovaním marmolit je nutné nechať ju ďalej dôkladne zaschnúť. Pripravte si dostatočné množstvo marmolit. Určíte si ho na základe objemu balení, odhadované výdatnosti a štvorcových metrov pokrytej plochy plus pripočítajte rezervu jedného balenia. Dekoratívne omietku naťahujeme tak, ako je už pripravená v balení. Zmes sa iba mieša, je vylúčené do nej pridávať akékoľvek plnidlá alebo spojiva. Ako sa naťahuje mamolit K nanášania je potrebné nerezové hladidlo. Zvolený odtieň môže byť jeden alebo dokonca viac. Vybrať si môžete z ľubovoľnej farebnej kombinácie, na marmolit sa dajú vytvárať aj rôzne vzory (štvorce, kruhy) alebo farebné prechody. K ľahšiemu vytvorenie požadovaného efektu slúži vymedzujúce pásky. Marmolit schne zhruba 48 hodín. Táto doba je však len orientačné. Záleží na konkrétnom podkladu i okolitých podmienkach, najmä teploty a relatívnej vlhkosti vzduchu.
Články a informácie o dekoratívnej omietke (marmolit):