Tenkovrstvová fasádna omietka

Čo je to tenkovrstvá fasádna omietka Ako sám názov napovedá, jedná sa o tenkú vrstvu finálnej omietkovej fasádne vrstvy, ale presná definícia nie je v českej stavebnej legislatíve nijako ukotvené. Najčastejšie sa uvádza, že sa sú to tenkovrstvové (inak tiež makromolekulárnej) štruktúrované fasádne omietky, ktoré sú plne prefarbené a na pripravený podklad sa nanášajú nerezovým hladidlom, a to v hrúbke jednotlivého zrna.

 o13

Tá sa pohybuje zvyčajne od 1 do 5 mm. Hodí sa aj pre aplikáciu strojovú, teda nástrekom.   Tenkovrstvové fasádne omietky sa líši podľa toho, aké spojivo obsahujú. Tenkovrstvové fasádne omietky tak môžu byť akrylátové, silikátové, silikónové a silikón-silikátové. V poslednej dobe výrobcovia tenkovrstvové fasádne omietky obohacujú o ďalšie aditíva, ktoré im prepožičiavajú úplne unikátne vlastnosti, alebo zlepšujúci niektoré parametre, napríklad paropriepustnosť či vodeodolnosť. Na trhu tak sú napríklad tenkovrstvové omietky s nanočasticami, ktoré podporujú samočistiacu schopnosť fasádne omietky. Iní výrobcovia predstavil tzv. Chytrou tenkovrstvovou fasádne omietku so schopnosťou regulovať vlhkosť na povrchu fasády, takže po daždi sa vysuší podstatne rýchlejšie ako iné tenkovrstvové fasádne omietky, alebo fasádne omietky v tmavých farbách, ktoré sa na rozdiel od starších typov takých výrobkov neprehrievajú.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Tenkovrstvové fasádne omietky sa dodávajú ako hotové a pripravené na nanášanie v podobe pást, takže niekedy bývajú tiež označované ako pastovité fasádne omietky. Výrobcovia ich ponúkanie plne prefarbené v celej hrúbke zrna s obrovsky širokou škálou farebných odtieňov. Tenkovrstvové fasádne omietky majú najčastejšie povrchovú štruktúru ryhovanú, škrabanou alebo hladkú. Dodávajú sa tiež v dizajne prírodných materiálov, napríklad kameňa či dreva, ale aj kovové dosky, pohľadového betónu alebo ako dekoratívny mozaikové omietky, tzv. Marmolit. Vzhľadom k obrovskej ponuke je potrebné si pred nákupom preštudovať presnú špecifikáciu jednotlivé fasádne omietky a odporúčania výrobcu pre jej nanášanie.  

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk