Štuková omietka fasádna

Štuka nie sú len plastickej ozdoby stropu Štuk je pre väčšinu populácie spojený hlavne s reliéfnymi ozdobami stropov či stien v historických domoch. Názov pochádza z talianskeho slova stucco a v minulosti sa jednalo o zmes veľmi jemného piesku, haseného vápna, sadry, alebo cementu. Používal sa ako vrchná vrstva omietky, ktorá ale bola celkom krehká. História tejto techniky siaha až do obdobia antiky, aj keď najpopulárnejší bola v baroku a tiež neskôr v období secesie.

o4

Novšie štukovej omietky boli trochu iné. Jednalo sa o jemnú maltovú zmes so zrnami s veľkosťou do 1,5 mm. Používa sa ako finálna vrstva omietky, ktorá sa vo veľmi tenkej vrstve nanáša na jadrovú omietku metódou filcovania. Najčastejšie je preto používaný tzv. Vápenný štuk, ktorý sa skladá z jednej tretiny z haseného vápna a dvoch tretín jemne mletého vápenca, prípadne jemného kremičitého piesku. Dnes sa už zmes na prípravu štuku kupuje hotová a pre jeho aplikácii sa používajú hladidla z penovej gumy. Filcová hladidla sa už používajú len na ručne pripravovanú maltu, používanú napríklad pri rekonštrukciách historických objektov.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Delenie štukových omietok závisí od ich hlavnej zložke. Rozlišujeme tak štuky vápenné, vápenno-sadrové, sadrové a cementové. Jemnozrnné štuky majú veľkosť zŕn 0,5 mm a menej, u hrubozrnných môžu byť zrna až do veľkosti 1,5 mm. Aj keď sa štukovej omietky najčastejšie používajú v interiéroch, ako finálnu úpravu stien je možné ich použiť aj na vonkajších fasádnych stenách. Veľmi často sa používajú napríklad pre opravy starších omietok, trebárs na vidieckych chalupách, alebo v starších domoch. S modernými štukovými fasádnymi omietkami sa veľmi dobre pracuje. Obvykle sú čisto biele, a ak ich chcete mať v inom odtieni, musíte na štukovú omietku aplikovať navyše ešte vhodnú fasádnu farbu.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk