Fasádna soklová omietka

Akú omietku vybrať na sokel domu

Sokel pozná mnoho ľudí hlavne vo význame podstavec, najmä u sôch alebo niektorých častí nábytku, ale sokel je tiež veľmi dôležitou súčasťou domu. Najčastejšie je tento pojem vysvetľovaný ako tá časť domu, ktorá sa nachádza medzi úrovňou okolitého terénu a jeho prvým nadzemným podlažím. Musia byť skvele odizolovaný, aby do domu nezatekalo a aby tu nemohli vzniknúť tepelné mosty. Voda v tejto časti budovy by mohla vzlínať do výšky a poškodiť tak cele steny a ich fasády.

o12

Zároveň je sokel treba chrániť aj preto, že spodné partie fasády domu sú najviac náchylné na mechanické poškodenie a znečistenie. Preto je nemenej dôležitá je povrchová úprava sokla. Sokle možno obložiť kameňom, lícovým murivom, drevom či betónom, ale úplne najjednoduchším spôsobom, ako sokel domu ochrániť, je soklová fasádna omietka. Tá plní nielen ochranou, ale aj dekoratívne rolu a podčiarkuje tak celkový vzhľad objektu.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Tri typy na soklové fasádne omietky Skvelou voľbou pre sokel a ďalšie namáhané partie domu sú dekoratívne mozaikové fasádne omietky, ktoré sú označované ako marmolit. Mozaikové fasádne omietky sú najčastejšie vyrobené z drveného kameňa (mramor, kremeň), prípadne z farebných pieskov. Spojivom je akrylátová živica. Mozaikové fasádne omietky sa dodávajú jednofarebné aj viacfarebné. Vynikajú vysokou odolnosťou proti mechanickým poškodením, skvele odpudzujú vodu, sú dobre paropriepustné a dajú sa ľahko umyť. Vďaka obsahu drveného kameniva, či kvalitných kremičitých pieskov sú mozaikové fasádne omietky stálofarebné a majú veľmi dlhú životnosť. Pracuje sa s nimi ľahko a naniesť takú omietku na sokel zvládne aj laik. Tradičné a predtým najpoužívanejšie omietkou je vápenná, ktorej spojivo tvorí vápno a obsahuje tiež cement. Práve vďaka nemu je omietka pevná a tvrdá. Preto sa skvele hodí aj na sokle budov. Vo finálnom kroku sa dá povrch upraviť do rôzne štruktúry vďaka ryhovanie, škrabanie, alebo brúsenie. Vápenné omietky možno aplikovať aj strojovo nastriekaním. Ak máte dom v oblasti, kde často prší, zvážte možnosť použiť hydrofobizovanú omietku, ktorá je vylepšená tak, aby lepšie bránila prieniku dažďovej vody, prípadne vzlínanie vody v konštrukcii múru. Hydrofobizovaná omietka má veľmi dobrú paropriepustnosť a skvele sa hodí najmä pre oblasť sokla, ale je nutné ich ju aplikovať výhradne na jadrovú omietku. Nemožno ju ďalej obkladať, ale farebne ju možno upraviť fasádnym náterom.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk