Fasádna omietka vzorkovník

Ako si vybrať správnu farbu fasádne omietky Farebné možnosti fasádnych omietok sú pre súčasné stavebníkov veľmi široké. Fádne šeď českých miest a dedín zmizla a bola vymenená za takmer všetky farby dúhy. Niekedy je farieb až moc, ale ak sa nejedná o historické objekty, kde majú možnosť vyjadriť sa k farbe fasády tiež pamiatkari, prípadne nie je farebnosť fasád regulovaná miestnymi predpismi, je výber farebného odtieňa len a len na investorovi.

 o15

Pár všeobecných rád k farbe fasády Výber farby nie je len estetickú, ale aj rýdzo praktickou záležitosťou. Tmavé farby sa správajú teplotne inak ako svetlé, pretože odrážajú menej slnečných lúčov a môžu sa prehrievať. To vedie k skráteniu životnosti fasádne omietky. Tiež farebná stálosť je u tmavých fasád ďaleko menšie než u svetlých, preto by sa mohla farba fasáda na južnej strane domu po niekoľkých rokoch silne líšiť napríklad od severnej fasády. Ak bez tmavej fasády nebudete s domom spokojní, vyberte fasádu prevetrávanou.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Ďalšie parametrom pre výber farby typ omietky. Kým zrnitý povrch vždy bude vyzerať tmavšie, naopak hladký povrch bude pôsobiť svetlejšie. Tiež jednoduchá fasáda vyzerá úplne inak ako fasáda rozčlenená arkiermi, balkóny a ďalšími prvkami. Pri výbere farebného odtieňa fasády berte do úvahy ako okolitú zástavbu, tak aj ďalšie stavebné prvky, ako sú rámy okien, dverí, parapety, strešné krytiny atď. Keď mu máte stavebné prvky z dreva a ďalších prírodných materiálov, tiež pre odtiene fasády sú vhodnejšie prírodné tóny , napríklad piesková. Ak sú rámy okien a dvere natreté treba šedou farbou, môžete mať fasádu aj v sýtych módnych farbách a k bielej farbe rámov a dverí sa farebne hodí v podstate čokoľvek. Ale nezabudnite ani na proporcie. To, čo je na malom domčeku po babičke roztomilo staromilské, na dvojposchodové novostavbe môže vyzerať úplne inak. A jedna ešte rada pre manželov či partnerov. Ak sa na farbe nemôžete zhodnúť, skúste si vybrať nejakú kompromisné. Presadiť si svoju a nútiť životného partnera, aby sa každý deň vracal do domu, ktorého farbu nenávidí, je najlepšou cestou k rozbitiu vzťahu. Ako pracovať so vzorkovníkom farieb V žiadnom vzorkovníka farba nikdy nevyzerá tak ako na skutočnej fasáde, ale pre prvý výber sú skvelé. Minimálne by ste mali eliminovať, čo určite nechcete. Už pre prvý výber je dobré sa na farby pozerať na dennom svetle, pretože umelé osvetlenie farby skresľuje. Riešením pre správny výber farby je vizualizácia vášho domu vo zvolenom odtieni fasády. Niektoré firmy ponúkajú tiež na svojich weboch aplikácie, kde si váš či podobný dom môžete vyfarbiť do zvoleného odtieňa. Tiež vzorkovníky sa môžu u rôznych výrobcov fasádnych omietok líšiť. Veľmi často ich má hneď niekoľko, pretože aj fasády podliehajú módnym trendom a výrobcovia prichádzajú každý rok s novými kolekciami odtieňov. A nemusí ísť len o farebné odtiene. Dnes si môžete objednať aj fasádne omietky s prírodnými motívmi dreva či kameňa, alebo v podobe pohľadového betónu. Ak si nie ste istí, poraďte sa s odborníkom.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk