Fasádna omietka svojpomocne

Ako si urobiť fasádne omietku svojpomocne Doby, kedy na omietnutie fasády domu bolo potrebné zohnať vyučeného murára, sú už našťastie preč. Moderné tenkovrstvové fasádne omietky sa aplikujú veľmi jednoducho a ich nanesenie zvládne aj zručný laik svojpomocne. Základom je výber správnej omietky Pri nanášaní fasádne omietky môžete pracovať ručne s nerezovým hladidlom, alebo za pomoci striekacej pištole. Podľa toho si vyberte správny typ fasádne omietky, pretože nie každá sa hodí aplikáciu nástrekom.

 o16

Ak budete robiť fasádu hladidlom a bude to prvýkrát, je vhodnejšie si vybrať fasádne omietku s väčšími zrnami, ktoré drobné nedokonalosti skôr zakryjú. Keď si nie ste istí, radšej sa poraďte s niekým skúsenejším. Vždy sa ale držte odporúčaní výrobcu. Prevažná väčšina z nich odporúča pre nanášanie fasádne omietky vonkajšiu teplotu v rozmedzí 5 až 25 ° C, suché počasie a ideálne ľahko oblačno. Príliš veľa slnečného žiarenia tiež nie je najvhodnejšia.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Fasádna omietka krok za krokom Prvým krokom je príprava podkladu tak, aby bol suchý, čistý, bez mastných škvŕn a nerovností. Môže sa jednať o jadrovú omietku, zateplenú konštrukciu, betónovú stierku. Postupujte vždy podľa projektu. Na pripravený povrch potom aplikujte penetračný náter. Pastovité fasádne omietky sa dodávajú už hotové, takže ich môžete rovno aplikovať, ale ak sa rozhodnete pre klasickú minerálnu omietku, musíte si ju namiešať podľa návodu výrobcu. Nerezovým hladidlom nanášajte omietku jedným ťahom bez prerušenia, odstráňte prebytočnú vrstvu a následne vyhlaďte. Podľa toho, aký povrch chcete mať, vyberte vhodnú metódu. Každý povrch potrebuje iné technologické prestávky. Ryhovaný povrch vyžaduje, aby základná vrstva krátko zaschla. Ryhy sa potom vytvorí krúživými alebo rovnými pohybmi hladítka z plastu, či polystyrénu. Škrabanie povrch sa musí robiť ihneď po dokončení základnej vrstvy, kedy sa omietka zatrie plastovým hladidlom krúživými pohybmi. Naopak hladký povrch vyžaduje, aby základná vrstva zasychala celé dva dni. Potom sa na ňu nanáša opäť plastovým hladidlom a krúživými pohybmi vyhladzovacie omietka, ktorej zrná môžu mať veľkosť maximálne pol milimetra. V prípade, že ste použili prefarbenou fasádne omietku, máte hotovo, inak vás ešte čaká aplikácie fasádne farby. Vždy buďte trpezliví a dobu medzi jednotlivými krokmi odporúčanú výrobcu neskracujte. Len tak bude výsledok zodpovedať vášmu očakávania.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk