Fasádna omietka postup

Ako si urobiť fasádnu omietku bez chýb Fasádna omietka už dávno nie je výhradnou doménou remeselníkov, ale rad ľudí si ju dokáže vytvoriť svojpomocne. Konkrétny pracovný postup závisí nielen na zvolenom materiálu, ale aj na tom, či je omietka aplikovaná nástrekom, alebo ručne za pomoci hladítok. Chce to samozrejme aspoň základné zručnosť, ale vzhľadom k širokej ponuke užívateľsky pohodlných materiálov i možnostiam strojového nanášania sa to dá zvládnuť veľmi dobre. Ako sa pripraviť.

 o20

Prvým krokom je voľba metódy. Nástrek fasádne omietky budete mať hotový za polovicu času, ale nehodí sa pre všetky typy omietok. Pri výbere materiálu tak berte do úvahy nielen budúci vzhľad a úžitkové vlastnosti, ale aj výrobca odporúčanú technológiu nanášania. Čím menší je zrnitosť vybrané fasádne omietky, tým viditeľnejšie sú všetky nerovnosti na stene. Dôležitý je tiež správny termín. Aj keď dnes existujú omietky, ktoré možno nanášať v podstate celoročne, vždy sa striktne držte odporúčaní výrobcu. Aplikácie v príliš chladnom počasí, za dažďa alebo na silnom priamom slnku by mohla znížiť ako kvalitu fasádne omietky, tak jej životnosť. Za najvhodnejšie je považované teplotný rozmedzí 5 až 25 stupňov.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Dôležité je tiež si prácu dobre rozvrhnúť tak, aby ste v jednom dni vždy dokončili jeden úsek fasády, napríklad jednu stenu, alebo pruh pod oknom a pod. Vopred si tiež skontrolujte, či je podklad rovný, očistený a bez trhliniek. Ideálne je tiež mať všetky balenia omietkové zmesi z rovnakej výrobnej šarže. Postup pri nanášaní fasádne omietky Ak to výrobca fasádne omietky odporúča, musíte najprv naniesť penetračný náter. Ten je potrebné nechať dobre zaschnúť. Ďalší postup sa líši podľa toho, či ste si kúpili hotovú namiešanú omietku (pastovité omietky), alebo omietkovú zmes (minerálne omietky), ktorú si musíte sami namiešať podľa návodu. Ak fasádne omietku aplikujete klasicky hladidlom, nanášajte ju jedným ťahom bez prerušovania. V opačnom prípade by ste mali povrch nejednotný. Pre natiahnutie základnej vrstvy sa vždy používa hladidlo nerezové. Nanesenú omietku zarovnajte strhnutím prebytočné vrstvy a dôkladne vyhlaďte. Potom postupujte podľa toho, akú chcete mať finálnej štruktúru omietky. Pre ryhovanú štruktúru nechajte krátko zaschnúť a ryhy vytvorte buď krúživými, alebo rovnými pohyby plastového, prípadne polystyrénového hladítka. Škrabaná štruktúra sa vytvorí, keď hneď po nanesení omietky použijete plastové hladidlo a krúživými pohybmi omietku zatrite. Pre hladký povrch musíte najprv naniesť omietku a až po 48 hodinách ju dokončiť aplikácií vyhladzovacie omietky so zrnami s veľkosťou do 0,5 mm. Tá sa nanáša plastovým hladidlom krúživými pohybmi. Na čo si dať pozor Ak ste sami omietku nerobili, vyskúšajte si jej aplikáciu najskôr na nejakom menej viditeľnom mieste. To samozrejme platí aj pre nástrek. Vždy by ste si mali dať pozor na to, aby na jednej ploche mala omietka rovnakú hrúbku aj finálnu úpravu. Preto by sa na jednej ploche nemali striedať dvaja rôzni ľudia. Pri finálnej úprave dodržujte odporúčanú dobu. Príliš čerstvý, alebo naopak príliš zaschnutý materiál sa môže správať inak.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk