Fasádna omietka na murivo

Ako vybrať fasádnu omietku na murovaný dom Moderné murovacie systémy ponúkajú obrovské množstvo variantov, ako si postaviť murovaný dom. Môžete si vybrať - od klasických pálených tehál cez najrôznejšie betónové tvarovky až po murivo z ľahkého betónu s keramickým kamenivom. Murivo sa vyrába v rôznych hrúbkach a tvaroch. Výrobca obvykle odporúča aj vhodné zateplenie, ak je potrebné, a tiež fasádne materiály. Takáto odporúčania najčastejšie nájdete na webových stránkach daného výrobcu, prípadne v jeho firemných predajniach či ďalších obchodoch so stavebninami. Ak tam také odporúčania nenájdete, poraďte sa u dodávateľa stavebných hmôt. Zbytočne neexperimentujte. Výrobca muriva vie, prečo vám odporúča konkrétne fasádne omietku.

o6

Najbežnejšie konštrukcie fasádneho systému Základom je podkladová vrstva, tzv. Špric, potom ľahčená vápennocementová jadrová omietka, penetračný náter a nakoniec pastovitá prefarbená fasádna omietka. Môžete samozrejme použiť aj klasickú minerálnu omietku a potom ju prípadne upraviť fasádnym náterom.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Pre rekonštrukciu potrebujete iné omietky Tradičné materiály by sme ale nemali zavrhovať. To platí hlavne o rekonštrukciách starších domov, prípadne i vidieckych chalúp. U starších objektov je potrebné rešpektovať ich charakter a farebne ani materiálovo príliš neexperimentovať. U pamiatkovo chránených objektov je možné, že sa budete musieť zaobísť bez cementu a použiť čisto vápenné omietky. Častým problémom starých domov je tiež vlhkosť muriva. V takom prípade sa odporúča aplikovať na fasádu vhodné sanačné omietky, ktoré majú schopnosť odviezť vlhkosť z muriva do vonkajšieho prostredia vďaka svojej pórovitosti a paroprostupnosti. Fasáda a murivo je tak chránené nielen pred vlhkosťou, ale aj pred prenikaním plesní či húb. Správne vybraná omietky zvýši ochranu muriva a tým aj životnosť celého domu.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk