Fasádna omietka hrúbka

Ako silná má byť hrúbka fasádne omietky? Fasáda chráni konštrukciu domu pred vonkajšími vplyvmi, ale aby fungovala presne tak, ako má, treba ju chrániť kvalitné omietkou. Tých je na českom trhu veľmi široký výber, ale viete, ako silnú vrstvu by ste mali aplikovať? Hrúbka omietky je veľmi dôležitá, pretože príliš tenká omietka by nemusela plniť všetky deklarované parametre. Naopak, príliš hrubá vrstva omietky by jednak zbytočne zaťažovala nosné steny a tiež by bola neefektívna z hľadiska obstarávacích nákladov.

o2

Fasáda nie je len jedna vrstva Každá fasáda sa skladá z niekoľkých vrstiev. Obvykle ide o podkladovú vrstvu, ľahčenou jadrovú omietku, penetráciu a nakoniec tenkovrstvovú pastovitou prefarbenou omietku. Každá z nich má iné rozmery. Namiesto jadrovej omietky sa tiež môže tenkovrstvová omietka aplikovať priamo na kontaktný zatepľovací systém. Pokiaľ ale budeme uvažovať o vyššie spomínané klasickej skladbe, rozmery sa môžu pohybovať v nasledujúcich rozmedziach.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Podkladová vrstva, čo môže byť napríklad cementový špric alebo prípravky označované ako kontaktný mostík, sa nanáša v hrúbke niekoľkých milimetrov. Na nej, ale niekedy aj priamo na murivo, sa aplikuje jadrová ľahčená omietka. Jej hrúbka sa pohybuje od 10 do 30 cm a na ňu potom príde penetrácia, ktorej hrúbka je minimálna až zanedbateľná. Poslednou vrstvou je finálna fasádna omietka v minerálnej alebo pastovitej forme. U tejto vrstvy sa hrúbka pohybuje podľa typu výrobku v rozmedzí niekoľkých milimetrov, pretože sa odporúča nanášať ju na vo vrstve na veľkosť jednotlivého zrna. Môže to byť od 1 do 5 mm. špeciálne omietky Niektoré omietky majú odporúčanú hrúbku trochu odlišnú. Napríklad ako jadrová omietka sa niekedy používa pre zateplenie budovy omietka tepelno-izolačné, u ktorej sa hrúbka pohybuje od cca 4 cm vyššie. Na sokle, piliere, stĺpy a ďalšie mechanicky ohrozenej časti fasády možno tiež použiť marmolit, čiže mozaikovú fasádne omietku. Tá sa nanáša aj na hrúbku zrna, najčastejšie od 1 do 4 mm. Uvedené hrúbky jednotlivých vrstiev sú orientačné. Vždy sa riaďte pokynmi konkrétneho výrobcu jednotlivé omietky či podkladu a nesnažte sa ušetriť tenšie vrstvou. Nemuselo by sa vám to vyplatiť.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk