Fasádna jadrová omietka

Čo je to jadrová fasádna omietka? Ochranný plášť fasády domu sa skladá z viacerých vrstiev a jadrová omietka tvorí jeho vrstvu základnú. Až na ňu sa aplikuje finálna tenkovrstvová omietka a prípadne i fasádna farba. Jej hlavným zmyslom je dokonalé vyrovnanie povrchu steny pred nanášaním finálnej tenkovrstvové omietky.

o9

Zloženie jadrové omietky Jadrová omietka je vlastne suchá maltová zmes, ktorú rozmiešame s odporúčaným množstvom vody. Skôr si ich každý murár robil sám z cementu, vápna, piesku a vody, ale moderné stavebné normy si vyžiadali priemyselnú prípravu omietkové zmesi s presnými pomery jednotlivých surovín. Za kvalitu omietky tak ručí výrobcu. Úspornú variantom je suchá zmes bez piesku, ktorý si stavebník kúpi zvlášť do zmesi pridá spolu s vodou.

Fasádna omietka "HH" + cenník »

Ako sa jadrová omietka nanáša Podklad pre nanášanie jadrové musí byť riadne pripravený, tzn., Že musí byť suchý, stabilný, očistený od prachu, nečistôt, soľou a pri rekonštrukciách tiež od zvyškov starších náterov. Pre bezproblémové nanášanie jadrovej omietky by mal byť tiež dostatočne drsný a tiež rovnomerne nasiakavý. Nesmie odpudzovať vodu a nesmie byť ani zmrznutý, pretože by tak omietka zle držala. Ak je podklad minerálne, je vhodné naň najprv naniesť tzv. Kontaktný mostík pre spevnenie starých i nových povrchov, treba cementový špric, alebo nejaký špeciálny prípravok. Najčastejšie sa odporúča hrúbka jednej vrstvy v exteriéri 10 až 25 mm a veľkosť jednotlivých zŕn je 1, 2 alebo 4 mm. Spotreba jadrovej omietky sa pohybuje okolo 17 kg suchej zmesi na jeden meter štvorcový omietky s hrúbkou 10 mm. V prípade, že sa kupuje zmes bez piesku, je priemerná spotreba 3 až 4 kg na meter štvorcový desetimilimetrové jadrovej omietky. Je vhodné použiť omietacie profily, ktoré môžu byť kovové alebo plastové. Omietková zmes sa mieša buď ručným elektrickým miešadlom, alebo miešačkou. Jadrová omietka sa nahadzuje murárskou lyžicou a stiahne latou do rovna. Aplikovať možno samozrejme i strojovo, ale je nutné vybrať vhodný typ. Či je omietková zmes vhodná pre ručné alebo strojové nanášanie uvádza výrobca na obale, rovnako ako, či je taká jadrová omietka vhodná do exteriéru. Dokončenú omietku je nutné nechať dostatočne vyzrieť.

 

Články a informácie o fasádnej omietke:

 

Fasádna omietka na murivo

Fasádna omietka svojpomocne

Tenkovrstvová fasádna omietka

Fasádna omietka vzorkovník

Fasádna omietka na porotherm

Prefarbená fasádna omietka

Fasádna omietka postup

Striekaná fasádna omietka

Silikónová fasádna omietka

Fasádna omietka cena za m2

 

Fasádna omietka hrúbka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka bez zateplenia

Fasádna soklová omietka

Akrylátová fasádna omietka

Aká je najlepšia fasádna omietka

Fasádna omietka na polystyrén

Fasádna jadrová omietka

Štuková omietka fasádná

Fasádna omietka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk