BETÓNOVÁ STIERKA

Betónová stierka HH - Prečo použiť našu stierku na benátsky štuk?

Benátsky štuk je finálnou povrchovou úpravou zvislých konštrukcií interiérových priestorov s luxusným charakteristickým vzhľadom, ktorá sa vyznačuje radom výhod najmä s ohľadom na odolnosť voči mechanickému poškodeniu a pohľadovou stálosť. Kvalitné prevedenie benátskeho štuku je však finančne aj časovo náročné a v dnešnej dobe ho možno bez problémov alternovať veľmi podobnými materiálmi na betónové báze, ktorými možno dosiahnuť obdobných kvalitatívnych vlastností vrátane zaručené životnosti.

Čo je benátsky štuk a ako sa realizuje

Pôvodný technológie povrchovej úpravy benátskym štukou pochádza už z čias starého Ríma a dnešnej modernej realizácia je výraznou modifikáciou tradičného riešenia, ktorou je dosiahnuté predovšetkým urýchlenie aplikácie. Základnými surovinami na výrobu benátskeho štuku sú vápenná mazanina a mramorová drvina, tvoriace hlavné zložky maltoviny. Ich nanášanie je realizované veľmi dôkladným procesom zahŕňajúcim okrem samotnej aplikácie tiež niekoľkostupňovej brúsenie a zrenia, dokončením je potom úprava pohľadovej strany voskom, ktorý zaisťuje hladkosť a umývateľnosť povrchu. Pomocou polymérnych prísad (najmä akrylátových spojív) bolo dosiahnuté skrátenie času realizácie pôvodnej technológie i materiálovej náročnosti. Hoci je benátsky štuk veľmi odolný a stály v bežných interiérových podmienkach, primárne sa nehodí pre priestory so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo namáhané zvislé plochy kuchynských liniek. Jeho dekoratívny vzhľad je možné alternovať betónovými stierkami, ktoré svojim industriálnym a veľmi prirodzeným vzhľadom dotvára interiér a posúvajú kvalitatívne prevedenie povrchov zvislých konštrukcií na ďalšiu úroveň.

Betónová stierka spracovaná technológiou benátskeho štuku

Na rozdiel od tradičného prevedenia benátskeho štuku možno umožňuje technologicky zakonzervovaná betónová stierka dosiahnuť podobného architektonického zámeru pri oveľa širšom spektre použiteľnosti. Vysoká tvrdosť a konečné zalakovaní povrchu sú predpokladom aplikácie v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou a teplotným namáhaním. Je teda vhodná ako do interiéru, tak do exteriéru, pričom je možné dosiahnuť veľmi dekoratívne textúru s rôznym prefarbením dodávajúca objektu nevšedný a veľmi hodnotný vzhľad. Betónové stierky sú primárne riešené ako náhrada nákladného pohľadového betónu, ich cieľom je primárne vytvoriť charakteristický industriálny vzhľad. Aplikácia do podoby benátskeho štuku vyžaduje špeciálny postup nanášania v dvoch vrstvách zafixovaných konečným voskovým náterom zvyšujúcim vodeodolnosť povrchu. Štandardne sú betónové stierky nanášané na penetrovaný povrch očistený od nečistôt, mastnoty a ďalších nežiaducich látok.

Vytváranie dekoratívneho povrchu simulujúceho benátský štuk

Pokiaľ si zvolíte betónovú stierku ako materiál pre realizáciu pohľadovej povrchovej úpravy vzhľadu benátskeho štuku, je nutné presne dodržať postup aplikácie vrátane podmienok nanášania. Keďže sa jedná o maltovinu opatrenú polymérovými vylepšujúcimi jednak aplikačné, jednak prevádzkové vlastnosti, je významným faktorom správneho prevedenia nielen príprava podkladového povrchu, ale aj aplikácie v správnom teplotnom rozmedzí, aby bola omietka správne hydratovaná a nedošlo k jej rýchlej degradácii. Prvá vrstva sa nanáša vždy súvislá na penetrovaný povrch, druhou vrstvou je potom vytvorená textúra tieňovanie. Do druhej vrstvy je pridávaná pigmentácia požadovaného odtieňa. Po hydratáciu a vytvrdnutí je potom povrch stierky impregnovaný konečným vodeodolným náterom s lesklým efektom.

Výhody betónových stierok HH pri použití ako benátsky štuk

V porovnaní s tradičným benátskym štukou obsahujúcim mramorové častice je jednoznačnou výhodou betónových stierok predovšetkým ich cena a rýchlosť prevedenia pri zachovaní požadovanej kvality, vlastností, vzhľadu a životnosti povrchu. Všetky betónové stierky HH sú vyrobené z certifikovaných materiálov a pri správnej aplikácii dodržujúci predpísaný postup sú ich vlastnosti garantované. Zároveň je možné vyberať z celej rady odtieňov pre pekný industriálny vzhľad.

REALIZÁCIA:

 

HHomitka.cz HHomietka.sk